Procedura bezpieczeństwa i higieny w okresie pandemii COVID-19 w Specjalnej Szkole Podstawowej nr 4
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 1 w Szczecinie
- Cel
Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa.
- Zakres obowiązywania procedury
Procedura obejmuje pobyt uczniów w szkole, zasady funkcjonowania szkoły. Osobami odpowiedzialnym za wdrożenie i przestrzeganie procedury są pracownicy, a za przestrzeganie zasad pracownicy i uczniowie szkoły.
- Zasady higieny i dezynfekcji
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych. Po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce lub je zdezynfekować.
- Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. W przestrzeniach ogólnodostępnych wskazane jest noszenie maseczek. Instrukcja stosowania maseczki stanowi (załącznik nr1)
- Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów i pomieszczeń.
- Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur i włączników
- Przed wejściem do szkoły uczniów dochodzących obowiązuje pomiar temperatury.
- Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr. Pomiaru temperatury wykonuje wyznaczony pracownik.
- Przy wejściu do szkoły umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk i umieszczone są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- W pomieszczeniach sanitarno – higienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk (załącznik nr 2) a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk (załącznik nr 3)
- Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Zasady organizacji pracy szkoły.
- Do szkoły może przychodzić tylko:
- uczeń/pracownik wyłącznie zdrowy bez objawów infekcji,
- uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie bądź w izolacji w warunkach domowych ze względu na kontakt z przypadkiem potwierdzonym zarażeniem koronawirusem;
- Przez objawy rozumie się:
- podwyższoną temperaturę ciała,
- ból głowy, ból mięśni,
- ból gardła,
- kaszel, nieżyt górnych dróg oddechowych,
- duszności i problemy z oddychaniem,
- uczucie wyczerpania,
- brak apetytu.
- Rodzice i opiekunowie prawni mogą przyprowadzać ucznia do drzwi wejściowych placówki.
- Przy wejściu do szkoły uczniom dochodzącym pracownik mierzy temperaturę oraz pilnuje by uczeń miał zakryte nos i usta oraz zdezynfekował ręce.
- Zarówno w drodze do szkoły i ze szkoły uczniowie i rodzice przestrzegają zasad higieny obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Nauczyciele i wychowawcy klasy ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z rodzicami/opiekunami ucznia.
- Organizacja pracy szkoły uwzględnia zachowanie dystansu między uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły.
- Poszczególnym klasom są przydzielone sale lekcyjne. Wszystkie zajęcia lekcyjne poza zajęciami sportowymi na boisku oraz zajęciami komputerowymi są prowadzone dla jednej klasy w jednej Sali lekcyjnej: kl.IV – s. 24, kl. V – s. 25, kl. VI – s.18, kl. VII – s. 26, kl. VIII – s. 23.
- Wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników obowiązują zasady higieny (częste mycie i dezynfekowanie rąk, profilaktyka podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust)
- Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie mogą mieć ściągnięte maseczki. Zakładają je podczas przemieszczania się po klasie i wychodząc na przerwę śródlekcyjną.
- Nauczyciele dyżurujący dbają o bezpieczeństwo sanitarne uczniów na przerwach.
- W przypadku pracowników powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy podwyższonego ryzyka, w miarę możliwości, należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia
- Sale lekcyjne należy wietrzyć przynajmniej raz na godzinę, podczas przerw oraz w miarę potrzeb podczas trwania zajęć lekcyjnych.
- Zaleca się organizację przerw dla uczniów w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
- Zaleca się organizowanie zajęć lekcyjnych, w tym szczególnie zajęć sportowych na boisku szkolnym z ograniczeniem ćwiczeń i gier wymagających bezpośredniego kontaktu uczniów ze sobą.
- Sale lekcyjne oraz pomoce dydaktyczne i sportowe używane przez uczniów podczas zajęć są regularnie dezynfekowane.
- Nie zaleca się używania pomocy i sprzętów, które trudno jest zdezynfekować.
- Uczniowie używają tylko swoich przyborów do pisania oraz innych rzeczy, nie pożyczają niczego od innych uczniów.
- Przybory i podręczniki w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w plecaku.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.
- Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Biblioteka szkolna ustala harmonogram swojej pracy z uwzględnieniem ograniczonego kontaktu uczniów ze sobą oraz uwzględniających dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.
- W przypadku stwierdzenia u ucznia objawów sugerujących chorobę, izoluje się go z zachowaniem minimum 2 metrów dystansu od innych osób. Należy bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie rodziców/opiekunów prawnych, poinformować ich o natychmiastowym odebraniu dziecka (w ciągu godziny) i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.
- Uczeń odizolowany jest umieszczany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu (izolatka). Sala musi być wyposażona w termometr bezdotykowy a uczeń przebywa w niej do momentu pojawienia się w placówce rodziców/opiekunów prawnych. Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała.
- Rodzic/prawny opiekun po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku konsultacji lekarskiej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o podejrzeniu zakażenia ucznia.
- Rodzice dzieci z klasy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie, telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
- Postępowanie w przypadku podejrzeniazakażenia u pracownika szkoły
- Do pracy przychodzą wyłącznie osoby zdrowe bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych, bez temperatury oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Pracownicy szkoły w tym nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi są poinformowani, że:w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej
- Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora, który podejmuje następujące działania:
- kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia
(unikając kontaktu z innymi osobami),
- zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem (teleporadę) celem weryfikacji stanu zdrowia,
- do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,
- o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.
- Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły
- W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Dyrektor o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący i kuratora oświaty zgodnie.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu szkoły, zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba.
Procedury bezpieczeństwa mogą ulec zmianie w związku z ogłoszeniem objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego.
Procedura bezpieczeństwa i higieny
w okresie pandemii COVID 19,
w internacie MOS Nr 1 w Szczecinie.
- Cel
Celem Procedury jest określenie zasad postępowania w związku z ryzykiem zakażenia oraz szerzenia się chorób zakaźnych, w szczególności COVID-19 wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2 wśród wychowanków i pracowników internatu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Nr 1 w Szczecinie.
- Zakres obowiązywania procedury
Procedura obejmuje i reguluje działania dyrektora, wicedyrektora, pedagoga, wychowawców, mieszkańców internatu, oraz ich rodziców/opiekunów prawnych przez okres trwania stanu epidemii COVID-19 w Polsce lub do odwołania.
- Zasady przyjmowania wychowanków w Internacie:
- w internacie mogą przebywać tylko i wyłącznie zdrowi wychowankowie, bez objawów infekcji, bez przeciwwskazań zdrowotnych do zakwaterowania w internacie,
- osoby mające objawy wskazujące na chorobę nie tylko zakaźną, mające bliski kontakt z osobą zakażoną, podejrzaną o zakażenie, przebywające w domu z osobami poddanymi kwarantannie lub izolacji nie mogą skorzystać z internatu,
- zabrania się przebywania w internacie osób z zewnątrz
- Obowiązki wychowanków internatu:
- przestrzeganie instrukcji postępowania dla wychowanków MOS Nr 1, w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz pozostałych instrukcji stanowiących załącznik do niniejszej procedury,
- unikanie kontaktu bezpośredniego z innymi osobami (uściski na powitanie, przytulanie, obejmowanie, podawanie rąk itp.), zachowywanie dystansu – odległości 1,5m od innych osób,
- częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja dostępnymi środkami,
- zachowanie czystości i porządku w zajmowanych pokojach i pomieszczeniach higieniczno- sanitarnych, przechowywanie własnych podręczników i przyborów szkolnych w wyznaczonym miejscu oraz rzeczy osobistych w przydzielonej szafce, niedozwolone jest udostępnianie szafki i znajdujących się w niej rzeczy osobom trzecim,
- dbanie o wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych,
- spożywanie posiłków w stołówce szkolnej powinno odbywać się przy stoliku z osobami z tej samej klasy lub zamieszkującymi w internacie,
- zgłaszanie wychowawcy ewentualnego kontaktu z osobą chorą na koronawirusa lub odejrzaną o to zakażenie,
- poddawanie się procedurze mierzenia temperatury,
- przebywanie w izolacji (izolatka) w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, do czasu odebrania wychowanka przez rodziców/opiekunów prawnych.
- Obowiązki wychowawców Internatu:
- wychowawca do pracy powinien zgłosić się zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, lub w izolacji,
- w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów choroby zakaźnej powinien on pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem POZ aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem,
- w przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ aby uzyskać teleporadę medyczną oraz poinformować Dyrektora placówki. Obszar, w którym poruszał się pracownik należy niezwłocznie zdezynfekować oraz poddać się indywidualnym zaleceniom Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
- zalecane jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcja dostępnymi środkami,
- dbanie o wietrzenie pomieszczenia pracy,
- poddawanie się procedurze mierzenia temperatury,
- doraźne mierzenie temperatury z użyciem termometru bezdotykowego u wychowanków,
- dopilnowanie aby wychowankowie nie gromadzili się w pomieszczeniach,
- Obowiązki rodziców/opiekunów prawnych:
- przekazanie wicedyrektorowi/ pedagogowi /wychowawcy internatu niezbędnych informacji o stanie zdrowia swojego dziecka,
- nie posyłanie dziecka z objawami chorobowymi do internatu oraz jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji.
- zaopatrzenie dziecka w indywidualne osłony nosa i ust do stosowania w razie potrzeby podczas pobytu w internacie,
- niezwłoczne odebranie dziecka z internatu po uzyskaniu informacji o przypadku podejrzenia wystąpienia oznak chorobowych sugerujących zakażenie koronawirusem (transportem własnym lub sanitarnym).
- Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u wychowawcy:
- W przypadku wystąpienia u Pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojącychobjawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ aby uzyskać teleporadę medyczną, oraz poinformować Wicedyrektora/Dyrektora placówki. Obszar, w którym poruszał się pracownik należy niezwłocznie zdezynfekować oraz poddać się indywidualnym zleceniom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 Dyrektor MOS Nr 1 dostosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u wychowanka:
- w przypadku wystąpienia u wychowanka przebywającego w internacie niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem (w przebiegu COVID-19 najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, ogólne zmęczenie, katar, ból gardła, mięśni lub biegunka) należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych osób przebywających w Internacie i umieścić w izolatce.
- opiekę nad wychowankiem do czasu przyjazdu rodzica/opiekuna lub służb medycznych sprawuje wyznaczony wychowawca, zaopatrzony w środki ochronny osobistej tj. maseczka/ przyłbica, rękawice jednorazowe
- budynek internatu, w którym poruszał się wychowanek należy poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji zgodnie z panującymi w placówce procedurami oraz dostosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Załączniki:
- Instrukcja bezpieczeństwa i higieny dla wychowanków internatu MOS Nr 1
- Instrukcja dezynfekcji rąk
- Instrukcja stosowania rękawiczek jednorazowych
- Instrukcja stosowania maseczek jednorazowych
- Instrukcja stosowania maseczek wielokrotnego użytku
- Potwierdzenie zapoznania z procedurą
- Rejestr mycia i dezynfekcji ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych (kontaktów, klamek, powierzchni płaskich) zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji pracy podczas trwania pandemii COVID-19
- Rejestr mycia i dezynfekcji pomieszczeń higieniczno – sanitarnych zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji pracy podczas trwania pandemii COVID-19
- Rejestr mycia i dezynfekcji pomieszczeń biurowych (dezynfekcja myszek, klawiatur, powierzchni płaskich) zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji pracy podczas trwania pandemii COVID-19
- Rejestr mycia i dezynfekcji sal lekcyjnych
Załącznik nr 1
Instrukcja bezpieczeństwa i higieny dla wychowanków internatu MOS Nr 1
w Szczecinie w okresie pandemii COVID-19
Pamiętajcie, że przestrzeganie kilku prostych zasad zmniejszy ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Dezynfekuj ręce każdorazowo po wejściu do budynku internatu .
Unikaj kontaktu bezpośredniego z innymi osobami (podawania dłoni na powitanie, przytulanie itp.) Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób – rekomendowany dystans to min. 1,5 m.
- Podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – zużytą chusteczkę jak najszybciej wyrzuć do zamkniętego kosza i umyj ręce.
- Jeżeli używasz jednorazowych środków ochrony osobistej (maseczki i rękawice) po użyciu wyrzucaj je pojemników.
Staraj się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
Używaj jedynie swoich przyborów i akcesoriów (szkolnych i higienicznych).
Utrzymuj pokój w czystości i higienie, często wietrz swój pokój.
Ogranicz opuszczanie swojego pokoju i korzystanie z przestrzeni wspólnych budynku.
Ogranicz kontakty z innymi wychowankami przebywającymi na terenie internatu.
Jeżeli poczujesz się źle podczas pobytu w internacie, niezwłocznie zgłoś to wychowawcy, szczególnie, gdy zaobserwujesz u siebie objawy infekcji.
Załącznik nr 5
Instrukcja stosowania maseczki wielokrotnego użytku
Przed założeniem maseczki
- Czyste maseczki należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu foliowym
- Dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub je zdezynfekuj.
Zakładanie i noszenie maseczki
- Wyjmij maseczkę z opakowania trzymając za troki maseczki: wstążki, sznurki, gumki itp…
- Starannie przyłóż maseczkę do twarzy i zasłoń nią usta i nos. Maseczka powinna jak najdokładniej przylegać do skóry.
- Nie dotykaj maseczki podczas jej noszenia. Jeśli Ci się to zdarzy, umyj natychmiast ręce lub zdezynfekuj specjalnym środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu.
- Jeśli maseczka stanie się wilgotna, wymień ją na nową. Zużytą włóż do foliowego woreczka i szczelnie zamknij. I tak przechowuj do czasu jej wyprania.
Zdejmowanie maseczki
- Maseczkę zawsze zdejmuj od tyłu, łapiąc za troczki lub gumki. Nigdy nie dotykaj tej części która miała bezpośredni kontakt z Twoją twarzą. Od razu umieść maseczkę w opakowaniu foliowym opisanym jako brudne.
- Po zdjęciu maseczki, dokładnie umyj ręce lub zdezynfekuj.
- Pierz maseczki wielorazowe w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut. Dobrze się sprawdzi program do prania bawełny. W tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy.
- Pamiętaj, by prać maseczki oddzielnie, to znaczy nigdy nie pierz ich razem z innymi ubraniami.
- Do prania maseczek wielorazowych możesz użyć powszechnie dostępnych środków piorących.
- Gdy maseczki wyschną, wyprasuj je w maksymalnej temperaturze i przechowuj w czystym miejscu do następnego użycia.
- Maseczki możesz również zdezynfekować. Użyj do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu i spryskaj nim powierzchnię maseczki. Pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.