Rada Wychowanków MOS1 na rok szkolny 2023/2024
Skład rady: Jakub Białek, Szymon Wolański, Aleks Wasilewski
Poniżej przedstawiam Wam prace moich kolegów, którzy wzięli udział w konkursie. Nadszedł czas, by wyłonić zwycięzce!!!
Wpadłem na pomysł, by zorganizować konkurs plastyczny na najbardziej odjazdowy pojazd. Uwaga!!!Do 24 kwietnia zbiera prace wszystkich chętnych:)
Patryk nie ustaje w pomysłach muzycznych. Zorganizował konkurs wiedzy o raperach. Chętnych do udziału było wielu. II tura konkursu już po świętach.
Nasi wychowankowie wykazują się coraz większą aktywnością. Kacper i Klaudiusz w ekspresowym tempie zorganizowali konkurs ,,Znajomość tabliczki mnożenia na czas”. Tak jak wymyślili, tak i też zrobili. Najlepsi nasi rachmistrze to Maciek, Dominik i Kamil. Gratulujemy!
Patryk zadziwia nas coraz bardziej. Jeszcze nie zdążyliśmy zapomnieć o konkursie muzycznym, a już organizuje dla nas konkurs wiedzy o raperach. Ciekawe jak tym razem sobie poradzimy.
Patryk Dadeło stworzył swój kącik muzyczny i aktywnie go prowadzi. Po pierwszych ciekawostkach muzycznych już zaprasza nas do udziału w konkursie. Zgłosiło się już wielu chętnych. Życzymy powodzenia!:)
W naszej placówce przebywają pasjonaci przyrody.
Kryspin, Kacper i Patryk postanowili przybliżyć nam szczegóły życia tygrysa, wydry i pająka – tygrzyka paskowanego.
Pięknego lwa pokolorował dla nas Kacper.
Wychowanek grupy I – Gabryś, przygotował i przeprowadził konkurs “Państwa, miasta” w którym brało udział 16 naszych wychowanków. Do finału zakwalifikowało się czterech:
- Michał Konstantynopolski
- Jakub Węgrzyn
- Paweł Ciechanowski
- Bartek Plich
K ą c i k G i e r K o m p u t e r o w y c h
Destiny 2
Destiny 2 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez znane z serii Halo studio Bungie i wydana przez Activision Blizzard. Ukazała się na całym świecie 9 września 2014 na platformach: Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3 oraz PlayStation 4[2].
Akcja Destiny umiejscowiona jest na Ziemi w odległej przyszłości, gdzie bohater wciela się w rolę strażnika, który musi ocalić ludzkość przed siłami ciemności[1]. Świat przedstawiony w grze obejmuje część Układu Słonecznego: Ziemię, Księżyc, Wenus, Marsa, Merkurego, pierścienie Saturna itd. Gracz w trakcie rozgrywki może rozwijać umiejętności swojej postaci oraz zdobywać nowe pancerze i rodzaje broni. Destiny oparte jest o wspólną grę ze znajomymi, zarówno przeciwko sztucznej inteligencji jak i innym graczom.
W produkcji znajduje się gra Destiny 2, której premiera na konsole PlayStation 4 i Xbox One odbędzie się 8 września 2017 roku. Wersja na PC ukaże się 24 października[4].
Fortnite
Fortnite – komputerowa gra survivalowa rozwijana przez studio People Can Fly oraz Epic Games, wydana w formie wczesnego dostępu 25 lipca 2017 roku. Gra posiada tryby współpracy i battle royal.
Rozgrywka opiera się na badaniach, gromadzeniu zasobów, budowaniu ufortyfikowanych budynków i walce z falami postępujących potworów (zombie). Gracze mogą współpracować ze sobą w celu zbierania przedmiotów, potrzebnych do budowy fortu, który później służy do obrony przed atakującymi zombie[1]. Teren i mapa w grze są generowane losowo, a gracze otrzymują różne typu bronie palne, jak np. strzelba czy karabin snajperski, a także białe, jak np. szabla czy katana[2].
W lipcu 2017 ilość sprzedanych egzemplarzy przekroczył liczbę 500 tys.[3], natomiast w sierpniu tego samego roku liczba graczy przekroczyła jeden milion[4]. W 2017 roku gra była nominowana do nagrody The Game Awards w kategorii “Best Multiplayer”[5].
olska wersja gry została opracowana prawdopodobnie na zlecenie dewelopera i światowego wydawcy, zawiera jednak błędy polegające na niezlokalizowaniu bądź nieprawidłowym odtwarzaniu części dialogów, w wyniku czego postacie niektóre zdania wypowiadają po polsku, a inne po angielsku.
Fabuła
Burza nadciągnęła bez ostrzeżenia. Aż 98% populacji wyparowało… Potem zjawiły się potwory. Poprowadź pozostałych przy życiu bohaterów do walki i uratuj ludzkość. Odkryj duży, zniszczalny świat, w którym każda gra będzie inna. Buduje wielkie fortece, twórz nietypową broń i zbieraj łupy. No i nie zapomnij skrzyknąć znajomych!
Far cry 5
Far Cry 5 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, stworzona przez firmę Ubisoft Montreal. Została wydana 27 marca 2018 na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery osobiste. Akcja rozgrywa się w Montanie, gdzie gracz jako policjant ma za zadanie zniszczyć kult religijny o nazwie „Projekt u bram Edenu”.
Rozgrywka
Akcja gry toczy się w otwartym świecie na terenie fikcyjnego hrabstwa Hope w stanie Montana. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, gracz sam tworzy swojego bohatera. Po dostępnym świecie można poruszać się za pomocą m.in. samochodów, łodzi czy samolotów. Za zabijanie wrogów i wykonywanie zadań gracz nagradzany jest punktami doświadczenia. W grze istnieje system rzemiosła pozwalający na naprawianie i tworzenie nowych przedmiotów. Gracz może wynająć najemników, którzy będą pomagać mu w walce. Każdy z nich posiada inne umiejętności. Podczas podróżowania można natknąć się na dzikie zwierzęta, które można oswoić. Poza trybem dla jednej osoby dostępna jest rozgrywka przez Internet w trybie kooperacji. W grze dostępny jest edytor map[1].
7 Days to Die
7 Days to Die na PC Windows to sandboksowy FPS osadzony w klimatach postapokaliptycznych. Jest to debiutancki projekt amerykańskiego studia The Fun Pimps Entertainment. Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, po tym jak rozpoczęta w 2034 roku wojna atomowa doprowadziła do niemal kompletnej zagłady ludzkiej cywilizacji. Co gorsza, duża część ocalałej populacji została zarażona wirusem, który zabija w ciągu siedmiu dni, a następnie przeobraża nosicieli w zombie. Gracze wcielają się w jednego z garstki wciąż zdrowych ludzi próbujących przeżyć w amerykańskim hrabstwie Navezgane. Nazwa ta w języku Apaczów oznacza zabójcę potworów i tym się właśnie głównie zajmujemy.
Battlefield 1
Battlefield 1 – strzelanka pierwszoosobowa, stworzona przez firmę EA DICE. Tytuł został wydany przez Electronic Arts 21 października 2016 na platformę Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One[1][2]. Jest to czternasta odsłona Battlefielda w historii serii. Akcja gry została osadzona w realiach I wojny światowej, a rozgrywkę w kampanii zaprezentowano z punktu widzenia kilku różnych bohaterów[3].
Rozgrywka
Podobnie jak w poprzednich częściach serii Battlefield 1 nastawiony jest przede wszystkim na rozgrywkę wieloosobową. Dostępne są następujące tryby: podbój, szturm, operacje, gołębie wojenne, zespołowy deathmatch i dominacja[4].
W samym trybie multiplayer do wyboru są cztery klasy: szturmowiec (specjalista od walki w zwarciu i niszczenia pojazdów), żołnierz wsparcia (specjalista od obrony danej pozycji i zaopatrywania drużyny w amunicję),
medyk (zajmuje się leczeniem członków drużyny), zwiadowca (specjalista od walk na odległość, dodatkowo dostarcza informacji na temat rozmieszczenia przeciwnika), dodatkowo grać można także postacią lotnika i czołgisty[4].
W podstawowej wersji zawarto dziesięć różnych map odwzorowujących realne działania z czasów I wojny (np. walki w Lesie Argońskim czy bitwę pod Amiens)[4]. W dodatku zatytułowanym Nie przejdą dodano cztery kolejne mapy.
Battlefield 4
gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez EA Digital Illusions CE. Tytuł został wydany przez Electronic Arts na komputery PC oraz konsole PlayStation 3 i Xbox 360 31 października 2013 roku[7]. Pod koniec listopada wydano grę na konsole nowej generacji – PlayStation 4 i Xbox One. Gra jest kolejną częścią serii Battlefield. 27 grudnia 2013 roku chińskie ministerstwo kultury ogłosiło zakaz sprzedaży gry w tym kraju[11].
Rozgrywka Multiplayer
Tryb wieloosobowy oferuje trzy grywalne frakcje: USA, Chiny i Rosję oraz dołączenie do serwerów z maksymalnie 64 graczami(na konsolach starszej generacji 24 graczy. Do nowości w trybie multiplayer można zaliczyć powrót „trybu dowódcy”. Po raz pierwszy zadebiutował wcześniej w Battlefield 2, jednak w kolejnych odsłonach gry został wycofany[7]. Dostępne tryby rozgrywki wieloosobowej to: podbój (Conquest), szturm (Rush), zespołowy deathmatch(Team DM), unicestwienie (Obliteration), neutralizacja (Defuse), drużynowy DM (Squad DM), dominacja (Domination), podbój – bitwa powietrzna (Conquest Air Superiority), zdobądź flagę (Capture The Flag), dowódca (Commander). Tryb bitwy powietrznej jest dostępny jedynie dla graczy ze statusem premium i osób, które zakupiły ten dodatek. Tryb multiplayer zapewnia rozwój wirtualnego żołnierza do 140 poziomu doświadczenia.
Do dyspozycji gracz otrzymuje wiele rodzajów broni palnej, granatów i noży[12]. Do broni palnej można także dodać różne akcesoria tj. celowniki, akcesoria podwieszane, oraz kamuflaże.
Dostępne są także barwy maskujące[13].
W panelu zarządzania żołnierzem, postać dostaje osiem slotów do zagospodarowania dodatkami: broń główna, broń druga (podręczna), dwa gadżety, granaty, nóż, specjalizacja, kamuflaż. Do pierwszych dwóch zostały jeszcze dodane trzy podrzędne sloty na akcesoria.
W wersji wieloosobowej bez dodatków możliwe jest zagranie na dziesięciu mapach[14].
Silnik Frostbite 3 jest oparty o API Microsoft DirectX 11, dodatkowo wykorzystuje technologię AMD Mantle. 30 stycznia 2014 roku ukazała się aktualizacja wprowadzająca obsługę Mantle do Battlefield 4, co razem z odpowiednimi sterownikami przyniosło znaczny wzrost wydajności na komputerach dysponujących słabymi procesorami[15]
Produkcja
1 października wystartowały zamknięte beta testy (wyłącznie dla graczy ze statusem premium) oraz od 4 października otwarte, które były dostępne dla każdego. Możliwość korzystania z bety została zakończona 15 października 2013 roku. Wersje beta miały na celu przetestowanie przez graczy grę sieciową w trybach Podboju i Dominacji na mapie Oblężenie Szanghaju[17
DLC
Chińska nawałnica (China Rising) to pierwszy dodatek, został udostępniony 4 grudnia dla graczy premium lub osób które zamówiły grę w przedsprzedaży[34], natomiast dla wszystkich został udostępniony 17 grudnia. Dodatek dodaje tryb rozgrywki Bitwa Powietrzna[35], pięć nowych broni, 10 misji oraz 4 nowe mapy.
Drugi dodatek, który został wydany 4 marca 2014. Drugie uderzenie (Second Assault) rozszerza grę o tryb „zdobądź flagę” oraz dodaje cztery najpopularniejsze mapy z poprzedniej części w odświeżonej wersji, a są to[36], Operation Metro 2014 (Operacja Metro 2014), Caspian Border 2014 (Kaspijska Granica 2014), Gulf of Oman 2014 (Zatoka Omańska 2014), Operation Firestorm 2014 (Operacja Pustynna Burza 2014). Oprócz tego dodatek oferuje pięć nowych rodzajów broni, dziesięć nowych zadań oraz pojazd typu buggy[37].
Wojna na morzu (Naval Strike) to dodatek wydany 15 kwietnia 2014. Gracze „premium” mają możliwość grania od 31 marca 2014. W dodatku znajduje się nowy tryb – „Carrier Assault” (w Battlefield 2142 zwał się „Titan”), pięć nowych broni, nowy pojazd (poduszkowiec), dwa nowe gadżety (wyrzutnia granatów 3GL i mina przeciwlotnicza) oraz cztery nowe mapy[38].
Zęby smoka (Dragon’s Teeth) został wydany 29 lipca 2014 roku, a gracze „premium” uzyskali do niego dostęp 15 lipca 2014. DLC zawiera pięć nowych rodzajów broni oraz gadżet w postaci tarczy balistycznej. Pojawił się także nowy tryb o nazwie „sprzężenie”, który będzie miał podobne zasady co tryb „podbój” – gracze będą musieli przejąć wszystkie punkty kontrolne wroga, by odnieść zwycięstwo. Ponadto DLC zawiera dziesięć nowych zadań oraz nowy, zdalnie sterowany pojazd bojowy „R.A.W.R.”. Dodane zostaną także cztery nowe mapy[39][40].
Wydanie DLC Ostateczna Rozgrywka (ang. Final Stand) planowane było na okres letni 2014 roku[41], jednak data premiery została przesunięta na bliżej nieokreśloną w okresie jesieni 2014 roku[42], a później ustalona na 18 listopada 2014 roku dla graczy Premium, a dla pozostałych graczy 4 grudnia 2014[43]. Wraz z premierą dodatku dla graczy Premium wydano dużą aktualizację poprawiającą szereg błędów związanych z grą i jej oprawą graficzną[44]. Do gry dodano cztery nowe mapy w klimacie zimowym, na których znajdują się bazy militarne: Olbrzymy z Karelii, Kryptonim Młot, Hangar 211 i Operacja Zamieć. Gracze mogą się na nich poruszać nowymi pojazdami, jakimi są skuter śnieżny i czołg poduszkowy. Ponadto zaimplementowano w dodatku karabin kinetyczny do znalezienia podczas rozgrywki, a także no gadżet: zdalnie kierowany dron z ręcznym karabinem maszynowym[45]. Jest to ostatni wydany dodatek do gry.
Fabuła
Fabuła gry rozpoczyna się w roku 2020, sześć lat po wydarzeniach z gry Battlefield 3. Gracz wciela się w postać Daniela Reckera, członka specjalnego oddziału amerykańskiego „Grabarze”. Do załogi oddziału należą: lider drużyny Dunn, drugi dowódca Kimble „Irish” Graves oraz ratownik Clayton „Pac” Pakowski[7]. Fabuła kampanii jednoosobowej jest rozgrywana m.in. na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Gracz spotyka osoby takie jak Chinka Hannah, znany z poprzedniej części Dima Majakowski, kandydat na prezydenta Chin Jin Jie, agent CIA Lazlo Kovic i kapitan Garrison dowodzący amerykańskim okrętem USS Walkiria Akcja gry rozpoczyna się w mieście Baku w Azerbejdżanie, gdzie oddział Grabarzy przejął dane wywiadowcze. Po ich zdobyciu żołnierze mieli ewakuować się helikopterem na statek USS Walkiria, jednak atakujący ich rosyjski śmigłowiec doprowadził do śmierci dowódcy oddziału, sierżanta Dunna. . Po tym wydarzeniu dowództwo nad oddziałem Grabarzy przejął sierżant Recker. Następnym zadaniem drużyny, tym razem bez Dunna, jest uratowanie kilku VIP-ów z budynku Zhi You Towers w Szanghaju.
Overwatch
Overwatch – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez Blizzard Entertainment na platformy PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Gra została zaprezentowana podczas BlizzConu w 2014 roku[2]. Premiera miała miejsce 24 maja 2016 roku[1].
Fabuła
Overwatch został osadzony w niedalekiej przyszłości, kilka lat po kryzysie omnicznym, w którym zbuntowana sztuczna inteligencja chciała zniszczyć rasę ludzką. Aby zakończyć konflikt, Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyła grupę Overwatch, która łączyła najzdolniejszych ludzi z całego świata[6]. Gdy wojna się skończyła, grupa została przekształcona w organizację pokojową, jednak po wielu przestępstwach na całym świecie, korupcji i działalności niezgodnej z prawami człowieka, wpływy organizacji zaczęły słabnąć[6][7]. Po tajemniczym wybuchu główej siedzibie Overwatch, uznanej za wypadek, grupa została rozwiązana[6].
Rozgrywka
Overwatch skupia się na walce dwóch sześcioosobowych drużyn. Podobnie jak w grach multiplayer online battle arena, gracz wybiera jedną postać (aktualnie z puli 23 bohaterów) z unikalnymi umiejętnościami, ale ma możliwość zmiany bohatera po śmierci. Bohaterowie są podzieleni na cztery klasy – na bohaterów ofensywnych z dużymi obrażeniami, postacie defensywne kontrolujące pole bitwy przy pomocy pułapek/wieżyczek, postacie wspierające drużynę, lecząc sojuszników lub dając im bonusy oraz na bohaterów defensywnych, mogących zaabsorbować dużą ilość obrażeń. Mapy wzorowane są na prawdziwych lokacjach[3]; trzy pierwsze mapy (“King’s Row”, “Świątynia Anubisa”, “Hanamura”) inspirowane są Londynem, Japonią oraz ruinami Starożytnego Egiptu[4].
Overwatch zawiera cztery tryby rozgrywki[5]:
Produkcja
Prace nad grą rozpoczęły się latem 2013[8], a zapowiedziana została podczas konferencji BlizzCon w 2014 roku[9]. Gra jest tworzona przez zespół, odpowiedzialny za anulowaną grę MMO Titan[10], a część elementów z nieudanego projektu przeniesiono do Overwatch[11]. Jest pierwszą grą, która jest osadzona w nowym uniwersum, od 1998 roku, kiedy wydano StarCrafta[9].
Overwatch zostanie wydany na komputery z system Windows oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Premiera została zapowiedziana na 24 maja 2016[1]. Testy zamkniętej wersji beta trwały od 27 października[12] do 10 grudnia 2015[13] oraz od 9 lutego[14] do 25 kwietnia 2016[15]. Zostaną również udostępnione otwarte beta-testy od 5 do 9 maja[16].
Odbiór gry
Jeszcze przed wydaniem Overwatch cieszył się dużym zainteresowaniem wśród graczy. 2 listopada 2015 roku poinformowano, że ponad 7 mln osób zapisało się na zamknięte beta-testy gry, nie licząc graczy z Chin[17][18]. Z kolei podczas sprawozdania rocznego za 2015 rok podano, że gra w czasie trwania wstępnych beta-testów osiągnęła status najczęściej oglądanej w serwisie Twitch[19]. 5 maja 2016 w sprawozdaniu za pierwszy kwartał poinformowano, że podczas otwartych beta-testów w Overwatcha „grały miliony ludzi”[20]. Natomiast 12 maja Blizzard podał, że w otwartych beta-testach wzięło udział ponad 9,7 mln osób z całego świata, które rozegrały 37 milionów spotkań, trwających łącznie 81 mln h (4,9 mld min)[21][22][23].
Pod koniec maja 2016 Overwatch został najszybciej sprzedającą się grą Blizzarda na konsole oraz najlepiej sprzedającą się produkcją w Wielkiej Brytanii, gdzie zajęła 1. miejsce w Top 10. Największą sprzedaż detaliczną odnotowała wersja na PlayStation 4 (47%), następnie na Xbox One (36%) i komputery osobiste (18%)[24][25][26]. Gra utrzymywała się na 1. miejscu w UK przez kolejne 3 tygodnie[27][28]. 2 czerwca 2016 roku Blizzard poinformował, że od czasu premiery w Overwatch zagrało siedem milionów osób (na wszystkich platformach), które spędziły w świecie gry łącznie 119 mln h[29][30][31]. Następnie 9 czerwca NPD Group, firma zajmującą się badaniem rynku gier wideo, poinformowała, że Overwatch był trzecią najlepiej sprzedającą się detalicznie grą w USA w miesiącu jej premiery (za Uncharted 4: A Thief’s End i Doom)[32][33]. Jednakże po uwzględnieniu sprzedaży kopii cyfrowych na PC, gra stała się najlepiej sprzedającą się grą w czerwcu 2016 roku, wyprzedzając Uncharted 4 około dwukrotnie[34]. 14 czerwca 2016 Blizzard za pośrednictwem serwisu Twitter poinformował, że w grę zagrało już ponad 10 milionów osób[35][36]. 23 czerwca 2016 grupa analityczna SuperData Research podała, że Overwatch zajął 1. miejsce wśród najlepiej zarabiających tytułów na komputery osobiste oraz 5. miejsce wśród gier na konsole. Oszacowano, że w osiem dni od premiery zarobił ponad 269 mln dolarów z dystrybucji cyfrowej na całym świecie, wyprzedzając takie tytuły, jak Doom, Counter-Strike: Global Offensive, Dark Souls III i Minecraft. Podano również, że gra była wówczas 5. najczęściej transmitowanym tytułem na serwisach streamingowych[37][38][39][40]. 21 lipca 2016 organizacja NPD poinformowała, że Overwatch był najlepiej sprzedającą się grą na rynku amerykańskim w czerwcu tegoż roku (wliczono w to również kopie cyfrowe)[41][42]. W tym samym okresie gra zajmowała pierwszą pozycję także w Wielkiej Brytanii, wyprzedzając tym samym Lego Star Wars: The Force Awakens i Doom[43][44]. 4 sierpnia podczas sprawozdania z II kwartał 2016 roku podano, że w Overwatch zagrało już ponad 15 milionów osób na całym świecie, wliczając w to sprzedane egzemplarze pudełkowe, sprzedaż cyfrową, graczy korzystających z kafejek internetowych oraz wielodostępnych konsol domowych. Tym samym stał się najlepiej sprzedającą się grą komputerową Blizzarda w historii, detronizując poprzednią produkcję firmy, Diablo III i zarazem osiągając to szybciej niż jakakolwiek gra tego studia. Overwatch pobił również rekord ustanowiony przez Diablo III w Chinach i stał się najszybciej sprzedającą się grą PC na tamtejszym rynku. Ponadto podano, że od premiery zarobił około 0,5 mld dolarów, a gracze spędzili dotychczas ok. 500 mln h w grze[45][46][47]. 22 sierpnia 2016 grupa analityczna NPD podała, że Overwatch był drugą najpopularniejszą grą (po Grand Theft Auto V) na amerykańskim rynku w lipcu tegoż roku[48][49]. Z kolei 24 sierpnia SuperData Research podało, że w lipcu gra ponownie zajęła 1. miejsce wśród najlepiej sprzedających się tytułów na PC oraz 5. miejsce wśród gier na konsole (analogicznie do zestawienia z maja 2016)[50][51]. Na przełomie sierpnia i września oraz pierwszym tygodniu września 2016 Overwatch ponownie był najlepiej sprzedającą się grą w Wielkiej Brytanii[52][53][54]. Podczas imprezy TwitchCon 2016 firma Twitch podała, że Overwatch był najchętniej streamowaną grą w 2016[55][56]. 11 października 2016 podano, że liczba zarejestrowanych graczy przekroczyła 20 milionów[57][58]; tym samym OW stał się najszybszą grą Blizzarda, która osiągnęła taki wynik w tak krótkim czasie, tj. po czterech miesiącach[59][60].
Ponadto w czerwcu 2016 koreańska strona Gametrics poinformowała, że Overwatch był drugą najpopularniejszą grą (23,79%) w koreańskich PC bangach zaraz po League of Legends (29,15%)[61]. tytułem w koreańskich kafejkach internetowych.
WATCH DOGS
Watch Dogs (zapisywane jako WATCH_DOGS) – przygodowa gra akcji o otwartym świecie wyprodukowana przez Ubisoft Montreal. Gra została wydana 27 maja 2014 roku[6]. Jest to zawierający wpływy cyberpunkowe tytuł, który umożliwia graczowi włamywanie się do różnych systemów elektronicznych, co pomaga mu w osiągnięciu jego celów. Produkcja została zaprezentowana po raz pierwszy podczas konferencji prasowej Ubisoftu.
Fabuła
Historia toczy się w mieście Chicago, w stanie Illinois, około roku 2013 i opowiada o mężczyźnie imieniem Aiden Pearce, który włamał się do chicagowskiego ctOS (Central Operating System, pol. Centralny System Operacyjny), scentralizowanego systemu komputerowego, który kontroluje niemal każdy element technologii w mieście oraz zawiera informacje o wszystkich mieszkańcach metropolii, które można wykorzystać do różnych celów[7]. Siostrzenica głównego bohatera (Lena Pearce) została zamordowana, dlatego Aiden kieruje się zemstą i chce wziąć odwet na zabójcach[8
Rozgrywka
Mechanika rozgrywki Watch Dogs polega na korzystaniu z umiejętności hakowania oraz inwigilacji – demo zaprezentowane podczas konferencji prasowej Ubisoftu pokazało, że gracz może manipulować oraz zakłócać pracę urządzeń elektrycznych (jak choćby kamery czy sygnalizacja świetlna) oraz podsłuchiwać rozmowy telefoniczne, by gromadzić informacje na temat swojego celu. Gracz ma także dostęp do informacji zawartych w ctOS, dotyczących napotkanych bohaterów niezależnych, takich jak: demografia, stan zdrowia oraz prawdopodobieństwo użycia przemocy. W grze zawarte zostały także licencjonowane marki aut, jak choćby BMW, Mercedes czy Porsche[9]. Według producenta gry rozgrywka powinna zająć przeciętnemu graczowi 35-40 godzin[10].
Produkcja
Ubisoft Montreal rozpoczęło prace nad produkcją w 2010 roku[9]. Gra powstawała przy współpracy innego studia – Ubisoft Reflections[11]. Gra została oficjalnie zaprezentowana podczas konferencji prasowej Ubisoftu zorganizowanej podczas targów E3 2012. Trailer przedstawiający grę został omyłkowo umieszczony wcześniej na oficjalnym kanale Ubisoftu w serwisie YouTube, jednak szybko go usunięto[12][13]. Ubisoft wyjawił, iż gra pojawi się na wielu plaformach – Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 4 oraz Microsoft Windows, a także ewentualnie na jeszcze innych[14][15]. Producent zamierza wydać rozszerzenie do gry, które będzie zawierać nowego bohatera, misje, broń i zawartość dodatkową[16][17].
Odbiór gry
o premierze Watch Dogs został w większości pozytywnie przyjęty przez recenzentów serwisów o grach. Gra w wersji na konsolę PlayStation 4 uzyskała według agregatora Metacritic 80/100 punktów[36], natomiast według serwisu GameRankings średnią wynoszącą 81,26%[31].
MANGA & ANIME
Historia Kubana właściwie Jakuba Kiełbińskiego
Urodził się on 4 lutego 1993 w Opocznie
Debiutował on przed rokiem 2012 na platformie SoundCloud.
w 2013 zdobył on większą rozpoznawalność za sprawą utworu ,,Nie ma jak”. Został on nagrany na potrzebę trzeciej edycji młodych wilków. Utwór na dzień dzisiejszy posiada 9 milionów wyświetleń.
Kuban wychowywał się również z Mateuszem Zawistowskim znanym jako Żabson. Jest to jego przyjaciel z dziecinstwa. Mateusz pojawił się na albumie Kubana ,,spokój” a dokładnie na piosence „mój kumplu”.
gazetkę opracował: Chudzerro
K ą c i k C i e k a w o s t e k
A WIECIE ŻE
Najdroższa pizza świata, została przygotowana po raz pierwszy 24 kwietnia 2017 roku przez kucharzy z restauracji Industry Kitchen w Nowym Jorku w USA. Kosztowała dokładnie 2 700 dolarów, czyli w przeliczeniu aż 9 212 polskich złotych! Oznacza to, że jeden kawałek tej pizzy kosztuje ok. 852 zł, a jeden kęs to równowartość 170 złotych.
Jest większy od swojego psiego przyjaciela. Wkrótce trafi do Księgi Rekordów Guinessa.
Gwiazdami Internetu są najczęściej młodzi ludzie. Ich blask został na chwilę przykryty przez kota, który może pobić rekord Guinessa. Zwierzak ma ponad 120 centymetrów i jest najdłuższym kotem na świecie.
Omar bez problemu radzi sobie z zaglądaniem na kuchenny blat, a psi przyjaciel jest od niego mniejszy. Właścicielką zwierząt jest Stephy Hirst mieszkająca w Australii, która adoptowała kociaka w 2013 roku.
Jyoti Amge (ur. 16 grudnia 1993) – Hinduska, mieszkanka Nagpur, najniższa kobieta świata według Limca Book of Records[1][2] oraz Księgi rekordów Guinessa, do której została wpisana 1 lutego 2011. Ma zaledwie 62,8 cm wzrostu, waży 5,250 kg. Cierpi na achondroplazję – wrodzoną chorobę powodującą zaburzenie rozwoju pewnych kości w organizmie i karłowatość.
13 sierpnia 2014 roku dołączyła do obsady czwartego sezonu amerykańskiego serialu American Horror Story, w którym odegrała drugoplanową postać Ma Petite.
CUDA TECHNIKI
Fiat 126p – samochód osobowy skonstruowany w zakładach FIAT, produkowany we Włoszech w latach 1972–1980, a w Polsce od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku (Polski Fiat 126p)[1]. Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych „Polmo” Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Jego poprzednikiem był Fiat 500, następcą Fiat Cinquecento.
Przez wiele lat był jednym z najczęściej spotykanych samochodów na polskich drogach, doczekał się też bardzo wielu nazw potocznych i zwyczajowych, z których najpopularniejsza – maluch, stała się pod koniec produkcji tego modelu (1997) jego oficjalną nazwą.
Łącznie wyprodukowano 4 671 586 sztuk fiatów 126, z czego we Włoszech powstało 1 352 912 sztuk. W Polsce wyprodukowano łącznie 3 318 674 sztuk Fiatów 126, z czego w Bielsku-Białej – 1 152 325, a w Tychach – 2 166 349. W Austrii 2069 sztuk włoskiego Fiata zostało wzbogaconych o m.in. mocniejszy silnik typu bokser przez firmę Steyr, oraz ogrzewanie postojowe.
DANE TECHNICZNE
benzynowe:
594 cm³, 17 kW (23 KM),
652 cm³, 17,7 kW (24 KM),
126 BIS:703 cm³, 18,5kW (25,2KM)
KOMPUTER Z LAT 80
Większość dzisiejszych trzydziestolatków doskonale wie co to jest a raczej było Commodore 64. Dzisiejsza młodzież zupełnie nie rozumie co to znaczy zachwycać się ubogą grafiką, naiwną szatą dźwiękową czy komunikatem : „trwa wczytywanie gry”. Jednak dla ówczesnej młodzieży Commodore 64 był tym co dla dzisiejszej iPhony i iPody- czyli cudem myśli technicznej, a tym samym szczytem marzeń. Komputer Commodore 64 był bowiem niemal wyznacznikiem statusu, niewielu go miało, wielu chciało mieć.
Garść danych
Commodore 64 zostało wyprodukowane na początku lat 80-tych, a konkretnie w roku 1982. Jego cena była jednak jak na owe czasy zaporowa, wynosiła prawie 600 dolarów, dlatego Commodore 64 nie spotkało się z ciepłym przyjęciem klientów, którzy woleli tańsze produkty konkurencyjnej firmy ZX Spectrum. Próbowano więc zminimalizować koszty produkcji a także wprowadzono szereg aplikacji. Tak też powstała nowa wersja czyli Commodore Plus/4, jednak nie pozyskała ona przychylności konsumentów. Kolejne wersje wypuszczane przez firmę Commodore to: Commodore 16 (zaprojektowany został by konkurować z innymi komputerami domowymi o cenach poniżej 100 dolarów) i Commodore 128 (wyposażony był w dwa procesory i umożliwiał tym samym trzy tryby pracy).
Ulepszone C64C
Nowa, czwarta wersja komputera różniła się od swoich poprzedników już samym wyglądem, zawierała także komercyjny system operacyjny oparty na graficznym interfejsie (GUI-GEOS) , zmieniono jej procesor na układ 8500 R4, układ graficzny na VIC 8569 i dźwiękowy na SID 8580.
Zmierzch i legenda C64
Firma zakończyła produkcję komputerów dopiero w 1993, chociaż ich zmierzch był już doskonale widoczny pod koniec lat 80-tych. Co ciekawe Commodore sprzedawało jeszcze swe stare komputery, gdy na rynku pojawiła się już ich nowsza wersja Amiga. Firma tym samym ustanowiła rekord Guinnessa w liczbie sprzedanych egzemplarzy (było ich 25 milionów). Na sukces Commodore składały się duże jak na ówczesne czasy możliwości graficzne i dźwiękowe komputera, ważne dla pasjonatów gier. Commodore umożliwiało również, w prawdzie w ograniczonym jak na dzisiejsze standardy zakresie, pracę biurową na edytorach tekstów i arkuszach kalkulacyjnych.
Stonehenge jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii
Park Narodowy Sekwoi w górach Sierra Nevada to drugi po słynnym Yellowstone najstarszy park w USA. Jego wizytówką są sekwoje olbrzymie, zwane również
mamutowcami olbrzymimi. To imponujące drzewa, uznawane za najwyższe na świecie
Popek, właściwie Paweł Ryszard Mikołajów – polski raper, wokalista, muzyk i zawodnik MMA. Jest znany przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Firma, w której nieregularnie występuje od 2001 roku. Prowadzi także solową działalność artystyczną.
A WIECIE, ŻE
Tomasz Narkun polski zawodnik MMA wagi półciężkiej. Zwycięzca eliminacji M-1 Selection z 2010, Mistrz Europy ADCC w submission fightingu z 2012 i 2014 oraz posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jujitsu.
A WIECIE, ŻE
największy jacht na świecie został zauważony podczas rejsu testowego w Kilonii w Niemczech. Jak informuje “The Telegraph”, jacht ma 140 metrów długości, a jego maszty są wysokie na 90 metrów. Olbrzym ma osiem pięter i podwodny pokład obserwacyjny. Przeznaczony jest dla 20 gości oraz 54 osób załogi. Wybudowanie tego cudeńka kosztowało ponad 400 milionów dolarów (ponad 1,5 miliarda złotych)!
Gracze w karty to obraz olejny Paula Cézanne’a z lat 1893-1896, przedstawiający ludzi grających w karty. Dzieło nawiązuje do scen malowanych przez braci Le Nain ukazujących sceny chłopskie.
Na początku lutego 2012 roku obraz został sprzedany. Nowym właścicielem została katarska rodzina królewska, która za obraz zapłaciła 158,4 mln funtów, czyli około 250 mln dolarów. Tym samym obraz stał się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym kiedykolwiek.
Dziś jego wartość szacuje się na 268 mln dolarów, jest to tym samym najdroższy obraz w historii.
Mekka, miejsce pielgrzymek milionów wyznawców islamu, postanowiło konkurować z Zachodem kradnąc mu czas.
A dokładniej rzecz biorąc – tworząc własną strefę czasową i budując największy na świecie zegar, którego tarcze mają średnice 46 metrów. Budowa zegara jeszcze się nie skończyła, co nie przeszkodziło w uruchomieniu go.